İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal Taşımacılık Nedir?

Küresel ticaretin gelişmesi, şirketleri ve hizmet sağlayıcıları farklı ulaşım çözümleri üzerinde durmaya yöneltmiştir. Lojistik firmaları günümüzde özellikle maliyet ve zaman bileşenlerinden en uygun ve hızlı şekilde yararlanmaya ihtiyaç duymaktadır. Aynı şekilde, bu avantajı hizmet verdiği müşterilerine yansıtarak rekabette bir adım öne geçebilmektedir. Bu nedenle uluslararası ticarette kullanılan deniz yolu, kara yolu, demir yolu ve hava yolu taşıma şekillerinin yanı sıra bu taşıma modları birlikte kullanılarak maksimum fayda hedeflenmiştir. Bu doğrultuda ortaya çıkan intermodal taşımacılık, birkaç taşıma şeklinin entegre bir şekilde kullanılarak teslimat yapılmasını sağlamaktadır. Taşıma kabı değiştirilmeden en az iki farklı taşıma şekli kullanılan intermodal taşımacılık, kara yolu + RO-RO + demir yolu veya kara yolu + RO-RO şeklinde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda çevreci bir taşıma şekli olan intermodal taşımacılık, kara yolu kullanımını en aza indirmektedir.

Türkiye’de İntermodal Taşımacılık

Coğrafi konumu sebebiyle önemli bir ulaşım üssü potansiyeli olan Türkiye, dünyanın en önemli taşıma koridorları arasında transit ülke olarak yer almaktadır. Türkiye’de birçok lojistik şirketinin yanı sıra oldukça genç bir araç filosuna da sahiptir. Yük ve eşya taşımacılığında yüzde 90 oranında kara yolu kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Avrupa ülkelerinde kullanım oranı oldukça yüksek olan intermodal taşımacılık, Türkiye’de de son 5-6 yılda oldukça ilerleme kaydetmiştir. Lojistik firmaları intermodalin avantajlarını müşterilerine sunarak onları bir adım ileriye taşırken, ihracatçı ve ithalatçılar ise maliyetlerini kontrol altında tutmayı hedeflemişlerdir.

Türkiye’den Avrupa’ya İntermodal Taşımacılık

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında intermodal taşımacılık gerçekleştiren ISD Logistics, müşterilerine hızlı ve kaliteli bir lojistik süreç sağlamaktadır. Birçok sektörden ürünün yanı sıra özellikle tekstil taşımalarında uzmanlaşan ISD Logistics, öz mal konteynerleri ile Almanya, Belçika, İtalya, Hollanda ve İngiltere’ye transit sürelere bağlı kalarak ulaşabilmektedir. İntermodal taşımacılığın avantajlarını en iyi şekilde değerlendiren ISD Logistics, bu sayede hizmet verdiği tüm müşterilerine artı değer katmaktadır. İhracatçıların yüklerini İstanbul/Halkalı çıkışlı demir yolu ile ya da İstanbul/Pendik çıkışlı RO-RO ile Avrupa’ya ulaştıran ISD Logistics’ten teklif almak için hemen arayabilir veya teklif formunu doldurabilirsiniz.

Hızlı ve ekonomik lojistik çözümlerimiz için bize ulaşın.